Vårens skrattfest!
Föreställningen MördarAnders och hans vänner (samt en och annan ovän) är vår scenversion av Jonas Jonassons hiskeliga och underbara skröna om människor lite i utkanten av det vittrande folkhemmet.
Berättelsen kretsar kring den osannolika trion: Per Persson (Filip Johansson) en osäker receptionist på ett skumt hotell, Johanna Kjellander (Tove Vahlne) en avsatt präst som finner nya världsliga vägar samt den fruktansvärt fruktade Mördar-Anders (Janne Åström) som finner sin barnatro i botten av vinkruset.
I denna sceniska roadmovie på 46 scener möter du 29 (!) figurer samtliga spelade av Lennart Bäck och Lena Bogegård. Vi utlovar en bergochdalbana som inte låter publiken hämta andan på tre timmar (med paus).
Föreställningen skulle kunna beskrivas som episk, dvs berättande komedi, där alla söker efter ett sammanhang. Man kan ju tillhöra samma familj även om man inte är släkt.
Och tro det eller ej, det hela slutar på Gotland…
Missa inte detta.
”Janne Åström drar- förstås – ett tungt komiskt lass. Han har naturligtvis fått något av en drömroll. Huvudrollen som Mördar-Anders passar honom som handsken och han infriar förväntningarna.”
Lars Schill, Gotlands Allehanda
Premiär 28 februari 2017
Spelperiod: feb-april 2017
Skådespelare: Janne Åström, Lena Bogegård, Lennart Bäck, Tove Vahlne, Filip Johansson
Text, kompositör o regissör: Thomas Sundström
Scenograf: Johanna Mårtensson
Teknisk chef/Ljussättare: Ulf Grönhagen
Kostymör & rekvisitör: Mari Ljungström
Maskör: Elin Valentinsson
Skräddare: Malena Brecevic
Produktionsledare/tekniker: Joel Kant, Praktikant från Stockholms Dramatiska Högskola/SKH
Produktionsassistent: Linda Åslund
Tekniker: Kent Holm
Föreställningstekniker: Josef Persson
Administration: IngaLena Söderlund
Ekonomi: Therese Wahlgren
Producent: Lisbeth Pettersson
Rek från 12 år
2 akter inkl paus = ca 3 timmar
Ordinarie: 300 kr, LTV 275 kr, studerande 100 kr




