Ett Dockhem
”Den samhällsomvandling som ägde rum under senare halvan av 1800-talet förändrade drastiskt villkoren för familjen och äktenskapet. Än idag haltar jämställdheten mellan kvinnor och män och makt missbrukas. Det syns inte minst i vittnesmålen från #metoo.
"Jag tror att jag först och främst är människa, jag precis som du - eller i alla fall att jag ska försöka bli det." Citat av Nora, ur Ett dockhem från 1879.
Scenkonst Sörmland sätter upp Henrik Ibsens Ett dockhem på Gotlands Länsteater 4 och 5 oktober. I pjäsen ser Thorvald på Nora som en ägodel och hon leker till en början villigt med för att få hans kärlek. Men när hon inser att hon håller på att förlora allt dansar hon mer och mer förtvivlat på sin tarantella. Då som nu är vi beredda att offra mycket för drömmen om den eviga och villkorslösa kärleken och lyckan. Men då som nu är det också många som vågar ifrågasätta, som är beredda att betala priset för en förändring.
Regi: Maria Weisby
Scenografi: Sven Dahlberg”