Foto: Stig Hammarstedt
TORSK I SOPPAN – teater med drag om kloka torkar och sjuka hav
Världspremiär på Almedalsveckan för en ny vetenskapsföreställning med drag och komik!Visste du att en fiskhona kan fejka orgasm för att lura sin kille? Eller att de flesta fiskar kan kommunicera med ljud? Att fria laxar är smartare än odlade? Att det finns samband mellan brist på torsk och stor algblomning? Och att ingen vet hur ålen reproducerar sig, bara att det är någonstans i Sargassohavet.
”Torsk i soppan” är ett sceniskt miljöinlägg om vad vi människor gör med Östersjön. Bekanta er med Helge Skoogs kloka torsk, ålar och laxar samt Sveriges mesta forskare och experter som tar er med på en faktaspäckad, rolig och skrämmande resa under den grumliga ytan. Experterna Sture Hansson, Tina Elfwing, Eskil Erlandsson, Henrik Svenberg m fl medverkar i filmade intervjuer och ibland överraskar de på scenen. Med stöd av Forskningsrådet Formas.
Gratis entré. Längd: 1 tim. Info och pressbilder: www.torskisoppan.nu
Medverkande:
Skådespelare/manus: Helge Skoog, Johan Paulsen
Musik: Gendulain (Samuel Andersson, Maja Eriksson)
Scenografi/kostym: Christer Hall
Film & video: Johan Paulsen
Filmade experter/forskare: Johan Dannewitz, Tina Elfwing, Eskil Erlandsson, Sture Hansson, Henrik Svenberg, Håkan Wickström
Teknisk chef: Ulf Grönhagen
Idé/research: Annagreta Dyring
Projektekonomi: Lisbeth Pettersson
Producent: Tina Pettersson